26.11.2017 r. w Domu Kultury „Papiernik” w Kluczach odbyła się impreza kulturowo-edukacyjna pn. „Bliżej Niepodległości”, upamiętniająca 103 rocznicę Bitwy pod Krzywopłotami, upowszechniająca wiedzę, wartości kulturalne i historyczne o I wojnie światowej oraz działaniach niepodległościowych. Organizację uroczystości poprzedził  konkurs edukacyjno – historycznym na przygotowanie inscenizacji słowno-teatralno-muzycznej o tematyce odzyskania niepodległości, adresowany do uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Klucze. Dnia 22.11.2017 r. w Domu Kultury „Papiernik” w Kluczach odbyły się przesłuchania konkursowe. Do udziału w konkursie zgłosiło się 7 szkół podstawowych.

Celem konkursu było uroczyste uczczenie obchodów Święta Odzyskania Niepodległości, zwiększenie świadomości na temat wydarzeń związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, upamiętnienie 103 rocznicy Bitwy pod Krzywopłotami, upowszechnienie wiedzy oraz wartości kulturalnych. Inscenizacje oceniało Jury w składzie: Jarosława Kraszewska - Dyrektor GZO, Elżbieta Szatan - Dyrektor GBP, Ramona Czyżykowska-Liber - Z-ca Dyrektora GOK, Justyna Gomułka - Błaszczyk - instruktor ds teatru GOK, Anna Dudek - instruktor ds muzyki GOK. Oto wyniki: I miejsce - Szkoła Podstawowa w Chechle, II miejsce - Szkoła Podstawowa w Kluczach, III miejsce - Szkoła Podstawowa w Bydlinie. Przyznano również wyróżnienia dla solistów za  ujmujące wykonanie pieśni patriotycznych i legionowych, które otrzymali: Paulina Kasprzyk i Igor Adamczyk – Szkoła Podstawowa w Jaroszowcu, Magdalena Barczyk – Szkoła Podstawowa w Kwaśniowie Dolnym, Alicja Wodarska – Szkoła Podstawowa w Rodakach, Aleksandra Kucińska i Anna Pietrzak – Szkoła Podstawowa w Ryczówku.

I tak, zgodnie z założeniami projektowymi, zwycięzcy trzech pierwszych miejsc zaprezentowali swoje inscenizacje a soliści pieśni patriotyczne i legionowe podczas niedzielnej imprezy kulturowo – edukacyjnej. Cały jej program  został przygotowany w dwóch odsłonach: część pierwsza, to występ laureatów konkursu edukacyjno – historycznego na przygotowanie inscenizacji słowno – teatralno - muzycznej o tematyce odzyskania niepodległości: soliści oraz grupy, a druga odsłona, to koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Karoliny Dudek, której akompaniował na gitarze Mateusz  Sołtysik.

Projekt „Bliżej Niepodległości” dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Uroczysty koncert „Bliżej Niepodległości” rozpoczęła solistka, Magdalena Barczyk ze Szkoły Podstawowej w Kwaśniowie Dolnym. Następnie zgromadzona na sali publiczność wysłuchała pięknych słów Norberta Bienia – Wójta Gminy Klucze,  traktujących o czynach niepodległościowych, wartości pokoju  i pamięci o tych, którzy przyczynili się do tego, że żyjemy w wolnej Polsce. Później konferansjer zaprosił  do obejrzenia inscenizacji pt. „Jest taki kraj”  w wykonaniu grupy „Echa legionowe”  ze Szkoły Podstawowej w Bydlinie. Po występie zdobywców III nagrody -  na scenie zaprezentowali się uczniowie Szkoły Podstawowej w Jaroszowcu: Paulina Kasprzyk i Igor Adamczyk, wykonując piosenkę, wyróżnioną  przez  jury konkursowe.  Po zmianie scenografii, publiczność obejrzała drugą inscenizację – „Ukłon dla wolności” w wykonaniu grupy „Patrioci” ze Szkoły Podstawowej w Kluczach – laureata II nagrody, a następnie wysłuchała piosenki Alicji Wodarskiej ze Szkoły Podstawowej w Rodakach. Po kolejnej zmianie scenografii przyszedł czas na prezentację inscenizacji, która zdobyła I nagrodę , czyli „Ofiarny stos” w wykonaniu grupy „Młodzi patrioci” ze Szkoły Podstawowej w Chechle.

Po obejrzeniu wszystkich inscenizacji i wysłuchaniu pieśni patriotycznych i legionowych zebrani na sali wykonawcy i goście wysłuchali wspaniałego koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu Karoliny Dudek i Mateusza Sołtysika.

Po ich występie nagrody i dyplomy młodym artystom  oraz podziękowania nauczycielom i dyrektorom szkół wręczał Daniel Hickiewicz – Sekretarz Gminy wraz z Dyrekcją Gminnego Ośrodka Kultury - Mirosławem Mackiem i Ramoną Czyżykowską- Liber.

Imprezie towarzyszyła wystawa prac  o tematyce odzyskania niepodległości, wykonanych przez dzieci w pracowni plastycznej i ceramicznej GOK oraz prac, które wpłynęły na konkurs plastyczny pt.  „ODZYSKANIE NIEPODLEGŁOŚCI – ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI -   BOHATEROWIE,  BITWY,  MIEJSCA PAMIĘCI”.

FOTOGALERIA: https://www.facebook.com/pg/Gminny-O%C5%9Brodek-Kultury-w-Kluczach-182654548473815/photos/?tab=album&album_id=1717187155020539

Autorką zdjęć jest Anna Kurczek. Dziękujemy.