W XXII Międzynarodowym Biegu Ulicznym "Szlakiem Walk Legionistów" zorganizowanym 11 listopada 2016 r. uczestniczyło ponad stu biegaczy, dzieci i młodzież szkolna. Trasa Biegu obejmowała trzy miejscowości związane historycznie z miejscami walk Legionów Polskich podczas pierwszej wojny światowej: Bydlin, Krzywopłoty i Załęże.

Sportowe obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszej gminie cieszą się niesłabnącą popularnością wśród biegaczy.  Wśród biegaczy z Polski w imprezie uczestniczyło dwudziestu jeden zawodników z gminy Klucze: sześć pań i piętnastu mężczyzn. Ponadto, tak jak w poprzednich edycjach, również w tym roku do biegu włączyli się goście ze Słowacji.

Triumfatorami biegu głównego zostali: Sylwia Ślęzak z najlepszym czasem wśród kobiet i Andrzej Lachowski, który uzyskał najlepszy czas w klasyfikacji generalnej mężczyzn. Wśród biegaczy z gminy Klucze najlepsze czasy osiągnęli: Marcin Bierlet (1 miejsce), Adam Świda, Krzysztof Baszeń (3) Piotr Domagała (4). Z mieszkanek gminy Klucze najlepiej pobiegły: Agata Ciempka (1 miejsce), Karolina Jędrocha (2) i Aneta Świda (3).

Bieg główny, który rozpoczynał się pod szkołą w Bydlinie, podzielony był na dwie trasy: dłuższą, dwunastokilometrową dla mężczyzn i krótszą, ośmiokilometrową, którą pobiegły panie. Sygnał do rozpoczęcia biegu pistoletem startowym wydał Wójt Gminy Klucze Norbert Bień. Razem z nim biegaczy dopingowali przedstawiciele samorządu, szkół, policji, klubów sportowych i stowarzyszeń oraz mieszkańcy.
Meta biegu głównego przygotowana została na stadionie w Bydlinie. Tam również odbyły się biegi dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Po raz trzeci z okazji Święta Niepodległości zorganizowano też Marsz Nordic Walking.

Organizatorami całej sportowej imprezy byli:

Gminny Ośrodek Kultury w Kluczach, Urząd Gminy Klucze, Stowarzyszenie OTWARCI w Bydlinie, LKS „Kłos” Olkusz i LKS „legion” Bydlin.

Trasę biegu zabezpieczali strażacy z OSP i policjanci z Komisariatu Policji w Kluczach.

XXII Międzynarodowy Bieg Szlakiem Walk Legionistów został zorganizowany w ramach projektu „Z historią za pan brat”
przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

FOTOGALERIA NA: http://gmina-klucze.pl/art,1216,bieg-niepodleglosci