Gminny Ośrodek Kultury w Kluczach realizuje zadanie pn. „Równość – Wolność – Niepodległość” w ramach programu dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”. Projekt zakłada organizację cyklu wydarzeń o charakterze historyczno – kulturowo – artystycznym oraz edukacyjnym, mających na celu włączenie mieszkańców gminy Klucze i innych gmin powiatu olkuskiego w obchody 160. Rocznicy Powstania Styczniowego. 17.04.2023 r. w Domu Kultury „Hutnik” w Jaroszowcu odbył się stacjonarny konkurs plastyczny Powiatowego Konkursu Literacko – Plastycznego „RÓWNOŚĆ – WOLNOŚĆ – NIEPODLEGŁOŚĆ” pod Patronatem Starosty Olkuskiego i Wójta Gminy Klucze. Zorganizowanie konkursu miało na celu upowszechnianie wiedzy o Powstaniu Styczniowym i jego dziedzictwie, krzewienie wśród młodzieży idei patriotycznych i szacunku dla minionych pokoleń, upowszechnianie wiedzy o polskich bohaterach, rozwijanie zainteresowań sztuką, rozwój umiejętności plastycznych uczestników i rozbudzanie wrażliwości na piękno sztuk plastycznych. Uczestniczki konkursu miały za zadanie wykonać plakat o formacie A-2, wybraną techniką -  o tematyce związanej z Powstaniem Styczniowym -  zawierający cytat, sentencję lub aforyzm. Uczestniczki powitała, przypominając regulamin konkursu  P. Ramona Czyżykowska - Liber, Zastępca Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Kluczach, a konkurs przeprowadziła P. Agnieszka Pacia, instruktor plastyki.