Gminne Święto Plonów 2022 miało miejsce 3 września 2022r. w Ryczówku i rozpoczęło się barwnym korowodem, który wyruszył spod remizy strażackiej OSP na plac przy ul. Wodącej, gdzie odbyły się główne uroczystości.

Na czele pochodu dumnie prezentowała się orkiestra dęta z ZGH Bolesław, a tuż za nią maszerowały strażackie poczty sztandarowe oraz delegacje sołectw i Kół Gospodyń Wiejskich, niosąc przepiękne wieńce, a następnie przedstawiciele samorządu w tym m.in. Wójt Gminy Klucze - Norbert Bień, Sekretarz Gminy – Daniel Hickiewicz, Przewodniczący Rady Gminy Klucze – Bogusław Paś, zaś powiat reprezentował Starosta Olkuski – Bogumił Sobczyk. Towarzyszyli im również Dyrektorzy GOK – pan Mirosław Macek oraz pani Ramona Czyżykowska-Liber. Nie zabrakło oczywiście mieszkańców i gości.

Uroczystości dożynkowe, na które zapraszali Wójt Gminy Klucze, Gminny Ośrodek Kultury oraz sołectwo Ryczówek, uświetnili swoim przybyciem: pani minister - Agnieszka Ścigaj, wojewoda małopolski - Łukasz Kmita, senator, wicemarszałek senatu – Marek Pęk, przedstawiciele biura poselskiego pana Jacka Osucha, radny Województwa Małopolskiego Andrzej Wójcik, radni powiatowi - Kamil Wołek oraz Krzysztof Dąbrowski.

Dożynki rozpoczęły się tradycyjnie od mszy świętej, celebrowanej przez ks. Dziekana Marka Szeląga w asyście księży z okolicznych parafii. Oprawę muzyczną podczas mszy świętej zapewnił m.in. Zespół „Rodaczanie” oraz pani Małgorzata Kocjan wraz z synem Michałem i córką Karoliną.

Po mszy św. i oficjalnym otwarciu Dożynek odbyła się część artystyczna, podczas której „Aktywni Artyści Ryczówka” wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich zaprezentowali przedstawienie nawiązujące do tradycji i obrzędów dożynkowych, z kolei swoje umiejętności wokalne zaprezentowały miejscowe zespoły, czyli „Rodaczanie”, „Tesamee”, „Ziemia Kluczewska” oraz chór „Enigma” .

W międzyczasie starostowie dożynek – Anna Haratyk, będąca jednocześnie sołtysem Ryczówka oraz pan Edward Fil – zaprosili gospodarzy i gości do wspólnego dzielenia chleba, którym potem poczęstowano wszystkich zgromadzonych uczestników Święta Plonów. Chleb dzielili i rozdawali Wójt Gminy Klucze, pani minister ds. integracji społecznej Agnieszka Ścigaj, wojewoda małopolski oraz starosta olkuski.

Swoim występem zachwycił Zespół Pieśni i tańca AHG „Krakus” im. Wiesława Białowąsa, który zaprezentował się w barwnych strojach ludowych. Całe wydarzenie poprowadziła na scenie pani Monika Dudek - etnolog z niezwykłą charyzmą, poczuciem humoru, a przede wszystkim znajomością tradycji i obrzędów.

Dożynki były ponadto okazją do wręczenia nagród i dyplomów dla wykonawców przepięknych wieńców dożynkowych (nagrody w imieniu zespołów odbierały przewodniczące Kół Gospodyń Wiejskich). Tutaj wszystkie koła były zwycięzcami, bowiem każdy wieniec był wyjątkowy i niepowtarzalny.

Warto dodać, że podczas dożynek swoje stoiska zaprezentowały Gminne Koła Gospodyń Wiejskich, które częstowały przybyłych gości pysznymi smakołykami, a także oferowały wyroby rękodzielnicze. Gminny Ośrodek Kultury w Kluczach również zaprezentował powstałe w pracowni ceramicznej rękodzieło, które można było zakupić na pamiątkę. Swoje wyroby prezentowali też lokalni producenci żywności ekologicznej, w tym pszczelarze. Były także stoiska promocyjne Velvet Care, czy Oriflame. PSSE w Olkuszu przygotowała stoisko informacyjno-edukacyjne, na którym mieszkańcy gminy mogli zasięgnąć porad dot. m.in. profilaktyki chorób zakaźnych w tym COVID-19. Podczas dożynek można było również zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku, co zapewniła Fundacja DKMS, która również miała swój punkt informacyjny na dożynkach.

Święto Plonów w Ryczówku obfitowało w różne atrakcje – występy artystyczne, dobre jedzenie, przejażdżki konne czy też dmuchane zjeżdżalnie dla najmłodszych. Gwiazdą wieczoru był Mateusz Mijał, a cała impreza zakończyła się zabawą taneczną przy dźwiękach zespołu „Axel Bis”.

Tekst i foto - UG Klucze

GALERIA: