Na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej już po raz czwarty odbywały się imprezy w ramach JurOmanii, czyli święta tego niezwykłego regionu.

JurOmania to wyjątkowe wydarzenie realizowane od początku swojego istnienia przy ścisłej współpracy dwóch regionów – Małopolski i Śląska. Od pierwszej edycji uczestniczy w nim także Gmina Klucze. Tradycyjnie nasze święto rozpoczęliśmy na Pustyni przy Róży Wiatrów, rozsławionym już na całą Polskę - Rajdem Świetlika, czyli nocnym błądzeniem po Pustyni Błędowskiej. Podczas rajdu uczestnicy wyposażeni w latarki – czołówki, wyruszyli na niezwykłą, wieczorną  wycieczkę po Pustyni, aby od Pani przewodnik dowiedzieć się wszystkiego o jej powstaniu, bioróżnorodności i wyjątkowym charakterze. Na zakończenie dla uczestników rajdu przygotowano coś dla „ducha” tj.: widowisko – teatr ognia –  Fire Show oraz coś dla „ciała” czyli pyszny, gorący żurek.

W tym dniu miała miejsce także inauguracja nowego questu przygotowanego przez Fundację Mapa Pasji pn.: "O'BŁĘDNY QUEST PO PUSTYNI".

Niezwykłe miejsce jakim jest Pustynia Błędowska oraz wyjątkowe wydarzenie czyli Rajd Świetlika mimo deszczowych prognoz pogody, przyciągnęło do nas liczne grono uczestników tegorocznej JurOmanii. W tym roku piękno pustynnej przyrody wraz z innymi Juromaniakami postanowiła odkryć także Pani Iwona Gibas - Wicemarszałek Województwa Małopolskiego a z nią także inni przedstawiciele samorządu województwa małopolskiego w osobach:  Pani Beaty Stachury - Dyrektora Departamentu Turystyki, Dominiki Osiak - Zastępcy Dyrektora Departamentu Turystyki, Pani Barbary Piaskowskiej z Departamentu Turystyki oraz Pani Monika Gubała Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którzy z pozostałymi uczestnikami, w tym z wójtem Gminy Klucze – Norbertem Bieniem przemierzyli całą trasę rajdu po pustyni.

W sobotę nasza JurOmania przeniosła się do Bydlina. Drugi dzień, podobnie jak w zeszłym roku władanie na Zamku w  Bydlinie przejął Czarny Rycerz - Events Manager, który rozbił u podnóża zamku swoje obozowisko. Na gości imprezy w Bydlinie czekało mnóstwo atrakcji: tańce dworskie, inscenizacje w wykonaniu bractwa rycerskiego, pokazy fechtunku, liczne stanowiska rzemiosł dawnych - m.in. nauki kaligrafii i czerpania papieru. Można było degustować niezwykły smak regionalnych potraw przygotowanych według tradycyjnych receptur przez członków Stowarzyszenia „Otwarci" z Bydlina. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko prowadzone przez Fundację Mapa Pasji  Questy - Wyprawy Odkrywców w ramach Juromanii z Questami. Przypominamy, że na naszym terenie mamy aż 3 questy w tym 1 dotyczy bezpośrednio Bydlina i zatytułowany jest „Wędrówka po skarby historii Bydlina”.

Kilkakrotnie w ciągu trwania imprezy organizowane było oprowadzanie z przewodnikiem po ruinach XIV-wiecznego zamku oraz po usytuowanym na wzgórzu Św. Krzyż systemie okopów i stanowisk legionistów, które zachowały się tutaj od 1914 roku. Informacje na temat dziejów zamku i wzgórza zamkowego przekazywała uczestnikom spacerów historycznych przewodniczka po Jurze, Magdalena Białas (sama przebrana w suknię z epoki), Pani Magdalena towarzyszy nam już od trzech edycji Juromanii i służy swoją wiedzą i profesjonalnym oprowadzaniem turystów podczas imprezy.

Zgodnie z tegorocznym hasłem przewodnim JurOmani „Jura – aktywna z natury”, nie zabrakło różnego  typu aktywności fizycznych, oprócz wspomnianego rajdu świetlika, w sobotę już o wczesnych godzinach porannych ruszył rajd rowerowy pod nazwą „Między Zamkami, Bydlin-Olkusz-Bydlin” . W tym samym czasie w na stadionie sportowym w Kluczach dla dzieci i młodzieży prowadzone były gry, zabawy i turnieje sportowe. Po południu wróciliśmy do Bydlina na biegi wokół zamku i marsz Nordic Walking. Perełką tego dnia okazał się koncert poezji śpiewanej zespołu „Bractwo Wiecznego Natchnienia”.

Każde wydarzenie to zasługa ludzi, a JurOmania w Gminie Klucze, to przede wszystkim zasługa członków Stowarzyszenia "Otwarci" z Bydlina, na czele z jego Prezesem Jackiem Grzanką. To właśnie ludzie ze Stowarzyszenia tworzą wspaniałą atmosferę tej niepowtarzalnej imprezy. Nawet zła pogoda nie była jej w stanie jej popsuć. Organizacja tego typu wydarzenia to praca wielu osób, stąd razem ze Stowarzyszeniem, współorganizatorami JurOmanii w Gminie Klucze byli: Gminny Ośrodek Kultury – Ramona Czyżykowską Liber - Z-cą Dyrektora GOK wraz ze swoimi współpracownikami, Urząd Gminy Klucze, w osobach Pana Daniela Hickiewicza - Sekretarza Gminy,  Jarosława Raka - Koordynator do spraw sportu na terenie Gminy Klucze, Referat Funduszy Zewnętrznych i Promocji – P. Magdalena Moroń i P. Joanna Smentek, oraz pracownicy z Referatu Gospodarki Komunalnej stanowiący nieocenione wsparcie techniczne i logistyczne całej imprezy.

Gościnnie ze stoiskiem na Juromanii wystawiali się także: partner wydarzenia - Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A, który dla dzieci zorganizował bardzo ciekawe stoisko z twórczymi zabawami.  Swoje stoiska wystawili też Zakłady Mięsne „Barczyk” z Wolbromia, Piekarnia „Na Rogu”, Browar na Jurze.

Podczas Juromanii można zobaczyć to wszystko, co na co dzień nie jest dostępne dla turystów. Niezwykły smak regionalnych potraw przygotowanych według tradycyjnych receptur podczas warsztatów kulinarnych i degustacji, walki rycerskie, widowiskowe inscenizacje historyczne, pokazy rzemiosł, pokazy taneczne, warsztaty, turnieje, gry terenowe, wycieczki z przewodnikami, spacery, konkursy z nagrodami, sportowe zmagania i wiele innych atrakcji, które na długo zapadną w pamięć każdemu kto weźmie udział w wydarzeniu.

logo malopolska

Projekt współfinansowany ze środków Województwa Małopolskiego