Mieszkańcy Gminy Klucze i powiatu olkuskiego, a także goście z diecezji sosnowieckiej uczestniczyli w Dożynkach Diecezjalno-Powiatowo-Gminnych, zorganizowanych w Chechle.

Gospodarzami tegorocznych dożynek Dożynek Diecezjalno-Powiatowo-Gminnych był Biskup Sosnowiecki Grzegorz Kaszak, Starosta Olkuski Bogumił Sobczyk oraz Wójt Gminy Klucze Norbert Bień wraz z Sołectwem Chechło.

Na wczorajszym święcie plonów dopisało liczne grono znamienitych gości, a wśród nich: Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Pełnomocnik Rządu ds. infrastruktury sportowej Jacek Osuch, Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik, Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita, Pani poseł Agnieszka Ścigaj.

Obrzędy dożynkowe rozpoczęły się od barwnego i widowiskowego przemarszu delegacji wieńcowych sprzed  Kościoła Parafialnego w Chechle na Stadion „CENTURII”. Wszyscy zgromadzeni podziwiali przygotowane w konkursie wieńce dożynkowe. W tym roku wzięły w nim udział ponad 34 Koła Gospodyń Wiejskich z terenu całej diecezji.

Na stadionie biskup Grzegorz Kaszak - ordynariusz diecezji sosnowieckiej odprawił uroczystą mszę świętą, po której uczestników dożynek powitali wszyscy gospodarze uroczystości. W ich obecności odbyło się przekazanie chleba przez starostów dożynek: Natalię Mermel i Józefa Kaczmarczyka. W tradycyjnym dzieleniu chleba uczestniczyli również zaproszeni goście dożynek. Wczorajsze święto plonów było okazją do wręczenia nagród i dyplomów dla wszystkich wykonawców przepięknych wieńców dożynkowych. Nagrody w imieniu zespołów odbierały przewodniczące Kół Gospodyń Wiejskich.

Ponadto na scenie Koło Gospodyń Wiejskich w Chechle przedstawiło tradycyjny obrzęd dożynkowy. W części artystycznej, przed publicznością zaprezentowały się także zespoły Gminnego Ośrodka Kultury w Kluczach: „ZIEMIA KLUCZEWSKA” i „KWIATY PUSTYNI”. Na scenie wystąpił również Zespół Pieśni i Tańca „SIEDLECANIE” oraz gwiazda wieczoru - zespół „Tribute to MAANAM” - AGA B. Z ZESPOŁEM”.

W trakcie uroczystości działał Plenerowego Punktu Szczepień, w którym można było zaszczepić się przeciw COVID-19.

Wczorajsze obchody święta plonów odbyły się w reżimie sanitarnym, lecz i tak mogliśmy czerpać radość z obcowania z polską tradycją i kulturą ludową.

Tekst i foto - UG Klucze

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Dożynek Diecezjalno-Powiatowo-Gminnych w Chechle, dostępnej w Galerii.

Fot. Anna Kurczek i Magdalena Moroń.

Główni sponsorzy tegorocznego święta plonów: