Małopolskie Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu zaprasza do wzięcia udziału w Konkursie Literackim pn. „Piękno Małopolski – słowem opisane”.
Małopolska to jeden z najpiękniejszych i niepowtarzalnych regionów w Polsce. Przywiązanie do niej, poczucie bycia świadomym członkiem jej społeczności, tożsamości z nią, dumy z jej dziedzictwa kulturowego i tradycji, potrzeba podkreślenia źródeł własnego rodowodu - są dla nas szczególnie ważne dziś, w dobie powszechnej globalizacji.

Kultywowanie tych tradycyjnych wartości, chociażby poprzez twórczość literacką, zawsze odgrywało i do dziś odgrywa  w „naszej małej Ojczyźnie” ważną rolę. Z Małopolską związanych jest wielu znakomitych pisarzy, którzy w swoich utworach niejednokrotnie odwoływali się do tego, co rodzime. Tu tworzyli i mieszkali laureaci Literackiej Nagrody Nobla: Wisława Szymborska i Czesław Miłosz, a wcześniej z Krakowem związany był jeszcze jeden polski noblista – Władysław Stanisław Reymont.

Dlatego zapraszamy do udziału w naszym Konkursie każdego kto zechce opisać piękno Małopolski, fragmenty jej krajobrazu i architektury; piękno twórczości ludowej, rękodzieła, obrzędów i zwyczajów, legend, a może nawet smaku niepowtarzalnych, tradycyjnych małopolskich potraw.  Ale też piękno zwykłych ludzi, na co dzień zamieszkujących tę ziemię.