Uniwersytecki Teatr Muzyczny działa od 2006 r. a jego opiekunem artystycznym jest Pani Marzanna Krzyszowska. Pierwszym przedstawieniem, które zrealizował było wesele żydowskie pt.„To świt, to zmrok” wystawione w 2007 r. podczas Dni Ziemi Kluczewskiej. UTM opracowuje i prezentuje impresje  słowno – muzyczne, oparte na twórczości znanych polskich poetów i kompozytorów: oprócz wspomnianego  „Wesela żydowskiego” w następnych latach UTM zrealizował:  „Tradycje w kulturze polskiej”, „Zaszeptany w słowach”, „Nie tylko noc listopadowa”, „Spacer we śnie”, „Dawnych wspomnień czar, czyli lata 20-te, lata 30-te”, „W saloniku pani Selmy”, „Z czego śmieją się Polacy”, „Wieczne grzybobranie czyli Sztaudyngeromania”, „Boyowskie figielki” i „Sentymentalna podróż…” (w oparciu o teksty Jana Sztaudyngera, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Tadeusza Boya-Żeleńskiego z motywami żydowskimi). Ostatni spektakl był jednym z działań zorganizowanych w ramach projektu Grupy 60+ pt. „Retrospekcja i 10 fragmentów spektakli na 10-lecie UTW”, dofinansowanego ze środków Programu „Działaj Lokalnie 2016” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Forum Oświatowe „Klucze”. Obecnie UTM przygotowuje nowy spektakl, który zaprezentuje w czerwcu 2018 r. Grupa artystyczna występuje w środowisku lokalnym ( m.in. na zakończenie roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, podczas Małopolskiego Dnia Uczenia się, na Sobótce w Kluczach i Dniach Seniora) oraz poza gminą Klucze:  w Olkuszu, Bukownie, Miechowie,  na Chrzanowskiej Wiośnie Artystycznej, na Senioraliach w Krakowie.