4 maja 2018 r.  przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kluczach powstał nowy chór: Chór „Enigma” (enigma - gr. zagadka). Na razie w chórze śpiewają same panie. Chór „Enigma” prowadzi Anna Gertner, wokalistka i dyrygentka. Przez pierwsze miesiące panie pracowały głównie nad rozwijaniem prawidłowej techniki śpiewu i oddechu. Pierwszy występ odbył  się 2.09.2018 r. podczas Dożynek Gminnych w Rodakach. W najbliższych planach Chóru „Enigma” jest praca nad repertuarem patriotycznym, kolędowym, w późniejszym czasie także rozrywkowym, gospel i innym. Jeśli jest ktoś jeszcze zainteresowany wstąpieniem do Chóru Enigma  -  zarówno panie jak i panowie – to zespół zaprasza na próby, które odbywają się w każdą środę o godz. 17.00 w Domu Kultury „Papiernik” w Kluczach.

OSIĄGNIĘCIA:

23.10.2018 r. - II Olkuski Konkurs Piosenek i Pieśni Patriotycznych  Olkuszanie dla niepodległej" - III miejsce w kategorii duety, zespoły, chóry

27.10.2018 r. - XVI Małopolski Przegląd Pieśni Patriotycznej KRAKÓW 2018 - nagroda: nominacja do Koncertu Galowego, który się odbył w dniu 28.10.2018 r.

20.01.2019 r. - Udział w Koncercie Kolęd i Pastorałek Koła Naukowego Studentów Instytutu Dyrygentury Chóralnej Akademii Muzycznej w Krakowie. Koncert odbył się w Bazylice OO. Jezuitów w Krakowie.