4 maja 2018 r.  przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kluczach powstał nowy chór: Chór „Enigma” (enigma - gr. zagadka). Na razie w chórze śpiewają same panie. Chór „Enigma” prowadzi Anna Gertner, wokalistka i dyrygentka. Przez pierwsze miesiące panie pracowały głównie nad rozwijaniem prawidłowej techniki śpiewu i oddechu. Pierwszy występ odbył  się 2.09.2018 r. podczas Dożynek Gminnych w Rodakach. W najbliższych planach Chóru „Enigma” jest praca nad repertuarem patriotycznym, kolędowym, w późniejszym czasie także rozrywkowym, gospel i innym. Jeśli jest ktoś jeszcze zainteresowany wstąpieniem do Chóru Enigma  -  zarówno panie jak i panowie – to zespół zaprasza na próby, które odbywają się w każdą środę o godz. 17.00 w Domu Kultury „Papiernik” w Kluczach.