Jak to się zaczęło. Parę słów o Zespole RODACZANIE, który powstał w 2011 roku.

O jego powstaniu zdecydowano spontanicznie. To pomysł Haliny Ładoń i Jarosława Paś. Piękne śpiewanie podczas spotkania z okazji Dnia Seniora, które dało impuls do stworzenia grupy. Początkowo próby odbywały się w szkole, nie było wtedy świetlicy w Rodakach. Grupa liczyła wówczas 28 osób. Piosenki były śpiewane przy akompaniamencie pana Mieczysława Kumeli. To on wykonał śpiewniki i proponował repertuar. Pierwsze próby odbyły się w pierwszych dniach stycznia 2012r. Do zespołu dołączył drugi akordeonista pan Janusz Gaj. Już pod koniec stycznia 2012r. zespół wystąpił w Domu Kultury PAPIERNIK w Kluczach na Koncercie Kolęd. Ach cóż to był za koncert! Recenzje dla Zespołu Rodaczanie były nadzwyczaj pozytywne. Wystąpiło wówczas 16 pań i 9 panów. Stroje przygotowane naprędce. Panowie w garniturach, białych koszulach i bordowych muszkach, panie w białych bluzkach okryte fantazyjnie kolorowymi szalami i w czarnych spódnicach.

Zespół zaśpiewał mało znane kolędy przy akompaniamencie dwóch akordeonów. Sala wypełniona po brzegi oklaskiwała gromkimi brawami najpierw wejście Zespołu a potem każdą zaśpiewaną kolędę, nawet na stojąco. Takie były początki. Członkowie zespołu uwierzyli wówczas, że to co robią ma sens.

Obecnie Zespół liczy 26 osób – 12 panów i 14 pań. Od 2013r. Zespół działa pod kierunkiem instruktora – pani Anny Dudek. W repertuarze Zespołu: nowe opracowania muzyki popularnej, szeroki repertuar okazjonalny, utwory musicalowe, utwory religijne, patriotyczne i wiele innych. Niektóre utwory bardzo ambitne.

Zespół Rodaczanie występuje na imprezach: lokalnych, przeglądach zespołów, dożynkach, różnego rodzaju koncertach i festiwalach, stanowi często oprawę uroczystości weselnych w kościele, występuje na uroczystościach patriotycznych i innych uroczystościach okolicznościowych. Występuje na wszystkich imprezach lokalnych, które maja miejsce w Rodakach. Nie lada okazją zaprezentowania się Zespołu była uroczystość wigilijna w 2013, która odbywała się w Szkole Aspirantów w Krakowie – było to spotkanie organizowane przez Zarząd Wojewódzki OSP dla strażaków z całej Małopolski. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz wszystkich szczebli, parlamentarzyści, duchowni z Kardynałem Stanisławem Dziwiszem na czele. Inne wydarzenie ważne dla Zespołu to impreza „Bitwa na chóry”, która odbywała się w Smoleniu oraz udział w Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w 2013r. Organizowanym w Olkuszu, zespół zajął III miejsce w eliminacjach rejonowych.

W roku 2014 zespół uczestniczył w koncertach: Piosenka Sercu Bliska, z okazji Dnia Rodziny, występował na Dniach Ziemi Kluczewskiej, na Dożynkach Gminnych oraz podczas uroczystości związanej z otwarciem Szlaku I wojny światowej na jednym z przystanków tego szlaku w Rodakach. Wystąpił także w Wojewódzkim Szpitalu Chorób Płuc w Jaroszowcu w ramach realizowanego wspólnie projektu pt. „Upowszechnianie zdrowego stylu życia”. Stanowił oprawę artystyczną Biesiady Andrzejkowej zorganizowanej dla mieszkańców wsi Rodaki oraz na spotkaniu z okazji Dnia Seniora. Uczestniczył w Festiwalu Pieśni Patriotycznych w DK Klucze. Zakończeniem działalności zespołu w 2014r. był koncert kolęd w Szkole Aspirantów w Krakowie z okazji opłatka z Kardynałem Stanisławem Dziwiszem, w którym zespół uczestniczył po raz drugi. Natomiast w ostatnim dniu roku w kościele parafialnym w Rodakach na Pasterce odbył się koncert kolęd w wykonaniu zespołu Rodaczanie wraz z zespołem Tesamee.

W minionym roku 2015, zespół pracował również bardzo aktywnie.

Uczestniczył dwukrotnie w spektaklu „Piękna i bestia” przygotowanym przez instruktora GOK panią Annę Dudek jako grupa wspierająca. W styczniu uczestniczył w „Wieczorze z kolędami” w DK Klucze.

W kwietniu zespół śpiewał pieśni patriotyczne, stanowił wspaniałą oprawę artystyczną uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej zamordowanym mieszkańcom Rodak w czasie II wojny światowej. Brał udział w Małopolskim Przeglądzie Strażackich Zespołów Artytycznych, który odbywał się w Bochni 19 września 2015r. Zespół Rodaczanie został wyróżniony, a w nagrodę otrzymał aparat fotograficzny „Canon” oraz miniaturę lajkonika i dyplom.

Zespół śpiewał dla grupy seniorów z Alwernii, którzy odwiedzili Rodaki, śpiewał na zebraniu wiejskim w Rodakach i Dniu Seniora.

Już po raz trzeci zespół uświetnił spotkanie opłatkowe w Szkole Aspirantów w Krakowie gdzie otrzymał gratulacje od JE Kardynała St.Dziwisza, wojewody Józefa Pilcha i byłego Marszałka Województwa a obecnego posła – Marka Sowy. Wszyscy wymienieni podeszli do zespołu, pogratulowali i połamali się opłatkiem.

Z okazji święta Barbórki zespół Rodaczanie został zaproszony na obchody tego święta do ZGH Bolesław w Bukownie. Wyśpiewane piosenki górnicze zachwyciły zebranych górników i gości. Na uroczystości tej był obecny Wójt Gminy Klucze Norbert Bień, który pogratulował zespołowi.

Rok 2016r. rozpoczął się dla zespołu bardzo przyjemnie. Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury pan Mirosław Macek oświadczył, że przyjmie zespół „pod skrzydła” GOK-u. Jest to dla zespołu bardzo cenna decyzja, która pozwoli optymistycznie myśleć członkom zespołu o sensie ich działalności. Wreszcie zespół Rodaczanie znalazł swoje miejsce w instytucji kultury o co zabiegał od dawna. Bardzo dziękujemy Panu Dyrektorowi za tę decyzję.

Halina Ładoń

opiekun zespołu Rodaczanie