Gminny Ośrodek Kultury w Kluczach, realizator projektu pn. „Bliżej Tradycji” adresowanego do Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Klucze zorganizował w Świetlicy w Kolbarku od lipca do października 2019 r. cykl warsztatów kulinarnych oraz warsztatów z dziedzictwa kulturowego (warsztaty etnograficzne).

Podczas spotkań warsztatowych członkinie KGW pogłębiały swoją wiedzę z zakresu kulinariów (tradycyjne potrawy regionu olkuskiego), obrzędowości (zwyczaje i obrzędy), tradycyjnego stroju, muzyki oraz śpiewu, a tematyka warsztatów z dziedzictwa kulturowego obejmowała m.in. „Strój Krakowiaków Zachodnich w regionie olkuskim” i „Folklor muzyczny Krakowiaków w regionie olkuskim”. Wszystkie te działania miały na celu poznanie  tradycji ludowych, podtrzymujących kulturę regionalną i rodzimy folklor oraz popularyzację potraw regionalnych.

9.12.2019 r. odbyło się podsumowanie działań projektowych, podczas którego zorganizowano spotkanie z etnologiem, degustację tradycyjnych potraw, przygotowanych przez uczestniczki projektu i koncert zespołu „Ziemia Kluczewska”  Gminnego Ośrodka Kultury w Kluczach.

Zadanie współfinansowane jest ze środków EFRROW otrzymanych w ramach projektu grantowego pt. „Rozwój i wzmacnianie oferty kulturalnej obszaru LGD „Nad Białą Przemszą, w szczególności opartej na lokalnej tradycji” realizowanego w ramach Podziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

FOTOGALERIA: https://olkusz.naszemiasto.pl/gospodynie-z-gminy-klucze-podtrzymuja-regionalne-tradycje/ar/c1-7462955